Hlavní navigace

Nelegální software? Tuzemské výrobní firmy přijdou ročně o půl miliardy

27. 11. 2011

Sdílet

V Česku se kompenzace poškozeným výrobcům softwaru pohybuje v průměru okolo 260 tisíc korun. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až osm let.

Výrobní společnosti ve střední a východní Evropě, které hrají „fair play“ a pro podnikání využívají pouze legální software, čelí značnému konkurenčnímu tlaku. Nepoctiví konkurenti užívající nelegální software totiž tyto firmy ročně připraví o minimálně sedm miliard korun. 

Výše uvedené tvrzení vyplývá ze studie mezi 17 zeměmi ze střední a východní Evropy, Latinské Ameriky a Asie, kterou zorganizovala společnost Microsoft ve snaze vyčíslit dopady pirátství a přispět k větší ochraně duševního vlastnictví. Částka představuje hodnotu softwaru, kterou by nepoctivé výrobní firmy musely investovat do softwarových licencí. 

 

Za pirátství hrozí vysoké peněžní tresty 

Snaha ušetřit na nákupu legálního softwaru se ale může firmám velmi prodražit. Pokud je uživatel nelegálního softwaru odhalen, vystavuje se riziku vysoké náhrady škody. „V Česku se kompenzace poškozeným výrobcům softwaru pohybuje v průměru okolo 260 tisíc korun. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až osm let,“ vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.

Kromě finančních a trestněprávních postihů jsou u využívání nelegálního softwaru i značná bezpečnostní rizika. Například podle studie společnosti Harrison Group je u firem používajících nelegální software o 73 procent vyšší riziko ztráty nebo zničení citlivých dat a o 43 procent vyšší riziko kritického výpadku infrastruktury trvajícího déle než 24 hodin.

„Paradoxně i společnosti, které nakupují legální software, tomuto majetku mnohdy nevěnují dostatek pozornosti. Využívají ho neefektivně či dokonce pořizují další licence zbytečně, aniž by si nejdříve zmapovaly aktuální situaci ve firmě a znaly alespoň v základních obrysech vytíženost svých zaměstnanců a jejich pracovních prostředků, tedy počítačů a softwaru. Přitom se dnes nejedná o nic složitého ani drahého. Kvalitní auditní nástroje jsou dostupné stejně jako antiviry a pomohou ušetřit firmě značné finanční prostředky,“ říká Robert Kleiner, člen představenstva AuditPro.

 

Pirátský software ubírá pracovní místa 

Pirátství má přitom špatný vliv nejen na samotné uživatele legálního softwaru a jejich konkurenty, ale i na celou ekonomiku. Mezinárodní obchodní komora (ICC) ve své studii vyčíslila negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst, která jsou ohrožena piráty každý rok.

Podobně alarmující závěry vyplývají i ze studie analytické společnosti IDC: „Pokud by se celosvětová míra pirátství během následujících pěti let snížila o 10 procentních bodů, přineslo by to pracovnímu trhu více než 500 tisíc nových pracovních míst v oblasti technologií, nárůst ekonomiky o 142 miliard dolarů a pro státy navýšení daňových příjmů o 32 miliard dolarů,“ doplňuje Zuzana Predigerová.

 

Tuzemské výrobní firmy mohou přicházet až o půl miliardy korun 

Jaký vliv má pirátství na konkurenční prostředí výrobních firem v Česku, se pokusila zmapovat protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance). Podle jejích odhadů jde průměrná roční ztráta tuzemských poctivých výrobních firem do stovek milionů: „Představuje odhadem zhruba 500 milionů korun. Za tyto peníze by bylo možné jen v sektoru výroby vytvořit více než 2000 pracovních míst,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA. Celková hodnota pirátského softwaru v České republice však podle něj představuje 3,7 miliardy korun.

Pirátství jako nekalá konkurenční výhoda trápí v Česku nejen výrobní, ale i konstrukční firmy, návrhářské a designové ateliéry či grafická a DTP studia. „Ročně získáváme stovky podnětů k prošetření nekalé konkurence. Meziročně roste počet oznámení o 10 procent. Získáváme je od firem, které software poctivě kupují a pirátské praktiky konkurence je značně poškozují, “ doplňuje Jan Hlaváč.

Microsoft a další organizace po celém světě dlouhodobě vyzývají k větší ochraně duševního vlastnictví a varují před riziky užívání nelegálního software. České organizace se mohou o rizicích nelegálního software a naopak přínosech správy a užití legálního softwaru dozvědět například na webu www.legalnisoftware.cz nebo od minulého týdne rovněž na stránkách www.softwarenekradu.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/softwarenekradu.

 

Zdroj: Microsoft

 

soutez_casestudy

Foto: © Claudia Nagel - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?