Hlavní navigace

Nezaměstnanosti a inflace na začátku roku 2015

9. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © chris - Fotolia.com
Pozitivní trend v poklesu nezaměstnanosti a tvorbě nových pracovních míst bude pokračovat i v letošním roce. Pokračující růst domácí ekonomiky se promítne do náběru nových zaměstnanců a to jak v průmyslových odvětvích, tak i ve stavebnictví a v sektoru služeb. Současný cenový vývoj lze hodnotit jednoznačně pozitivně, když nižší ceny za pohonné hmoty budou moci domácnosti utratit za jiné položky spotřebního koše. V kombinaci s růstem reálných mezd by tak pokles cen měl dále podpořit výdaje domácností.

Podíl nezaměstnaných osob

 

Je pravidlem, že nezaměstnanost ze sezonních důvodů na začátku nového roku vždy roste a letošní leden nebyl výjimkou. Podíl nezaměstnaných osob se v lednu zvýšil na 7,7 % z prosincových 7,5 %. Na začátku roku 2014 přitom podíl nezaměstnaných osob činil 8,6 %! Meziročně se tedy jedná o velmi významnou pozitivní změnu na trhu práce, navíc doplněnou o tvorbu nových pracovních míst. Úřady práce letos v lednu evidovaly 62,3 tis. volných pracovních míst, což je nejsilnější údaj od roku 2009!

 

Pozitivní trend v poklesu nezaměstnanosti a tvorbě nových pracovních míst bude pokračovat i v letošním roce. Pokračující růst domácí ekonomiky se promítne do náběru nových zaměstnanců a to jak v průmyslových odvětvích, tak i ve stavebnictví a v sektoru služeb. Podíl nezaměstnaných osob bude díky tomu dále klesat a během jarních měsíců zamíří pod 7%.


Index spotřebitelských cen

 

Česká ekonomika se zatím deflaci úspěšně vyhýbá. V lednu vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, a to jak ve srovnání s předchozím měsícem, tak i ve srovnání s lednem roku 2014.

V lednu oproti prosinci sice výrazně poklesla cena pohonných hmot (o 8,1 %), avšak tento pokles byl vyvážen růstem cen alkoholických nápojů (o 5,0 %), zimních dovolených (o 6,0 %) a některých druhů potravin (růst cen brambor o 10,0 %).

V meziročním srovnání se snížily zejména ceny potravin, zdraví a díky výraznému poklesu ceny pohonných hmot i ceny v oddílu dopravy. Naopak došlo k růstu ceny bydlení díky zvýšení cen zemního plynu a vodného a stočného.

 

Zatímco v první polovině loňského roku se deflace české ekonomice jen těsně vyhnula, tak v první polovině letošního roku se to již nepovede. Pokles cen ropy a výsledně cen pohonných hmot je natolik silný, že inflaci v dalších měsících dostane do červených čísel. Současný cenový vývoj lze hodnotit jednoznačně pozitivně, když nižší ceny za pohonné hmoty či elektřinu totiž domácnosti budou moci utratit za jiné položky spotřebního koše. V kombinaci s růstem reálných mezd by tak pokles cen měl dále podpořit výdaje domácností.

FIN24

 

Autor je analytikem ve společnosti Akcenta CZ.

Byl pro vás článek přínosný?