Hlavní navigace

Novinky z USA: Nezaměstnanost 16 %, žaloby proti bankám, které nepůjčují chudým černochům…

5. 9. 2011

Sdílet

Regulační mašinérie drtí malé a střední podniky, které by měly být motorem růstu. Jen v samotných letních měsících bylo zavedeno více než 300 federálních regulačních směrnic měsíčně – bezpečnost práce, ekologie, hygiena, role odborů a další.

Podle statistických údajů zveřejněných dne 1. září dosáhla americká nezaměstnanost čísla 16,2% – pokud započteme i ty, kdo již ztratili nárok na podporu a naději, že najdou práci.

Kdyby se podobné výsledky objevily ve výkazech jakékoliv komerční organizace, propukne panika. Manažeři přejdou na šestnáctihodinovou pracovní dobu, jedna nervózní porada bude stíhat druhou a možná budou padat hlavy. Ale v politice to chodí trochu jinak. Den poté, co se znovu zhroutily akciové trhy, odjel prezident Obama na zaslouženou dvoutýdenní dovolenou. Strávil ji v luxusním přímořském letovisku Martha´s Vineard, kam jezdí také Bill Gates a hollywoodské hvězdy. Však také záběry z jachty ve zpravodajství pěkně kontrastovaly s reportážemi z narvaných burz pracovních příležitostí.

Velký projev proti nezaměstnanosti slíbil prezident hned po návratu z dovolené, ale nakonec jej musel o den odsunout – v původním termínu by nestihl závod automobilů NASCAR.

 

Lynčování v 21. století

Ale to neznamená, že by nepracovali jeho podřízení. Vládní komise pro rovnoprávnost pokračuje v právních krocích proti bankám, které mají údajně diskriminovat černošské a portorikánské žadatele o úvěry. Již v roce 2010 vznikl totiž v rámci ministerstva spravedlnosti „odbor férového půjčování“ (fair lending unit) a jeho šéf Thomas Perez považuje běžné metody posuzování bonity věřitelů za praktiku srovnatelnou s lynčováním. (článek ve Wall Street Journal najdete zde).

Mezitím drtí regulační mašinérie malé a střední podniky, které by měly být motorem růstu. Jen v samotných letních měsících bylo zavedeno více než 300 federálních regulačních směrnic měsíčně – bezpečnost práce, ekologie, hygiena, role odborů a další. U.S.Chamber of Commerce (hlavní podnikatelský svaz) vydal analýzu, v níž dospěl k tomu, že nově zaváděné regulace stojí malé americké podniky více než 10 000 dolarů ročně na jednoho zaměstnance. (stránka U.S.Chamber of Commerce)

 

Pozor na otrávené sladké dřevo...

Aby to velkým podnikům nebylo líto, proběhly také razie ve dvou závodech výrobce kytar Gibson – v Memphisu a v Nashville. Federální úřad pro rybolov a ochranu divoké přírody nechal zabavit materiál a výrobky přibližně za milion dolarů. Firma sice neporušila žádné americké zákony, ale je v podezření, že nesplnila formality požadované zeměmi, odkud dováží dřevo. Podobná razie proběhla již krátce po Obamově nástupu do vlády – i když firma Gibson později doložila, že veškeré dřevo bylo získáno legálně, zabavený materiál nebyl dosud vrácen. Potíž je v tom, že i když vláda Madagaskaru vydala potvrzení, že vývoz byl plně legální, podle amerických úřadů není jisté, že madagaskarští rozumí správně svým vlastním zákonům. Proto vše musí prozkoumat americké úřady, což zabere pár let. (článek z Atlanta News najdete zde)

Abychom netvrdili, že americká vláda pracovní příležitosti pouze likviduje, a nic nevytváří, připomeneme Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), kde byl právě dokončen velmi zajímavý výzkumný projekt. Vědci řešili, co by se stalo v případě, že by globální oteplování začalo působit takové škody, že by to přesáhlo hranice planety a nějaká vyspělejší civilizace se rozhodla kvůli tomu zlikvidovat lidstvo. Aby nedošlo k nerozumění, není to vtip! Jak je vidět, na některé věci se i redukovaném rozpočtu peníze najdou (článek z Washington Times najdete zde).

Mezitím ekonomové pořádají symposia o tom, jaké jsou příčiny krize.

CS24

 

Autor Petr Hampl přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu. Je sociolog a manažerský konzultant.