Hlavní navigace

Tuzemská poptávka zpomaluje průmysl

6. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
Průmysl táhne dopředu již jen zahraniční poptávka. Zatímco zahraniční tržby rostly, domácí již padají dolů.

Tuzemské nové zakázky pro průmysl poklesly v červenci meziročně o 9,4 %. Český průmysl tak zachraňují zahraniční zakázky, jejichž objem se meziročně zvýšil o 8,1 %. Meziročně sice průmyslová výroba stoupla o 4,4%, ovšem meziměsíčně v podstatě stagnovala (+0,1%). „Průmysl opět zvolnil tempo oživení a oproti předchozímu měsíci prakticky stagnuje. Potvrzují se tak naše očekávání, podložená konjunkturálním průzkumem důvěry v ekonomiku mezi našimi členskými firmami,“ uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Dosažení předkrizové úrovně se tak dále odkládá na dlouhodobější horizont,“ dodal. 

Tržby z průmyslové činnosti se meziročně zvýšily o 5,4 %. Zatímco domácí tržby spadly o 2,9 %, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků poskočily o 15,4%. „Průmysl táhne dopředu již jen zahraniční poptávka. Zatímco zahraniční tržby rostly, domácí již padají dolů. Ani další vývoj zakázek nenaznačuje změnu trendu a tuzemské zakázky i vývoj nálady spotřebitelů naznačují další pokles poptávky z tuzemska,“ řekl Oldřich Körner.

 

Obavy se potvrzují

K meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla nejvíce výroba automobilů a také stroje a zařízení a elektrických zařízení. „Průmysl drží nad vodou a zachraňuje od poklesu hlavně automobilový průmysl a výroba elektrických zařízení, na druhé straně ztrácejí výroba počítačů a farmaceutických výrobků,“ uvedl Oldřich Körner. 

Pro další vývoj průmyslu bude rozhodující, jak ovlivní ekonomiku našeho hlavního obchodního partnera Německa řešení dluhů v eurozóně, vývoj v USA, a jaký dopad bude mít na jeho konkurenceschopnost rozhodnutí o zastavení výroby elektřiny z jádra. Vývoj bude provázen i řadou domácích rizik. „Tuzemské faktory budou nadále zatíženy restriktivními rozpočtovými opatřeními a zvyšováním daní a stále nízkou úrovní domácí poptávky. Nedávná čísla o maloobchodním obratu potvrzují uvedené obavy,“ uvedl Oldřich Körner.

 

 

Další informace, včetně přehledných grafů, najdete na webu

Svazu průmyslu a dopravy ČR: www.spcr.cz/statistika/prumysl.htm

 

Na www.spcr.cz/tiskove-zpravy/nalada-v-prumyslu-ochlazeni-optimismu najdete výsledky šetření SP ČR, které již v červnu poukázalo na zpomalování růstu průmyslové produkce. 

 

FIN24

Foto: © electriceye - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?