Hlavní navigace

Otec na rodičovské dovolené? Někdy nutnost

29. 6. 2015

Sdílet

Ještě před pěti lety byla představa tatínka na rodičovské dovolené spíše raritou, doba se však rychle mění a dnes snad každý zná rodiče, kteří se v péči o své potomky během tohoto období vystřídali.

Obecně je tato výměna rolí vnímána společností pozitivně, trend je zřetelný hlavně ve větších městech, kde se může stát, že žena pracuje za finančně výhodnějších podmínek než muž. To je také jeden z nejčastějších důvodů, proč se k tomuto kroku rodiče přistupují.

 

Rodičovská dovolená pro tatínky může být výhodná i ve chvíli, kdy vykonávají profesi, která nevyžaduje řadu hodin pobytu v kanceláři či obecně mimo domov – pracují na částečný pracovní úvazek, využívají home office, provozují vlastní podnikání... Příkladem může být třeba tatínek – učitel: na rodičovské dovolené si může ponechat minimální úvazek a ten postupně hodinu po hodině prodlužovat – dle potřeb a věku dítěte. Ve větších městech není problém umístit již roční dítě na dopoledne do miniškolky či jesliček. Pokud tatínek podniká, na přechodnou dobu může omezit své aktivity, předat kompetence a místo toho se rok dva věnovat rodině. Často se stává, že si otec uvědomí, že věnoval roky budování kariéry a nyní nastala vhodná příležitost pro přestávku. Maminky většinou zůstávají doma s dětmi prvních šest měsíců či rok, poté přijdou na řadu tatínkové. Kariérní pauzu tedy mají oba rodiče, nicméně v obou případech není nijak významně dlouhá a oba rodiče téměř plynule naváží na svou předchozí kariéru. Případná nejistota, zda se budeme mít kam po rodičovské vrátit a zda vůbec budeme svou práci stále stejně dobře zvládat, je tak výrazně nižší.

Tatínek na rodičovské dovolené je i možným východiskem z nepříjemné situace, je-li nezaměstnaný a nemůže najít nové uplatnění. V tuto chvíli je jednodušší, aby se maminka vrátila do práce a on pečoval o potomka. “Výměna rodičů během rodičovské dovolené je poměrně častým jevem v rodinách, kdy tatínek je cizinec. Buď je to běžnější i v jeho zemi, nebo je to z výše zmíněných důvodů jednodušší”, podotýká Leona Křenková, Teamleader divize Business Services, Hays Czech Republic. Pokud okolnosti dovolí, je pak velmi výhodné tento čas věnovat dovzdělání, například vylepšení úrovně českého jazyka v případě cizinců či jazykových dovedností obecně.

 

Rodičovská dovolená může být i vhodným startem pro podnikání. Mnoho lidí zvažuje vlastní podnikání, ale jistota současné práce jim v tom brání. Na rodičovské si muži svůj záměr promyslí a pokusí se zrealizovat. Buď to vyjde nebo ne. Pokud ne, tatínek se dle svého uvážení může vrátit do práce na své původní místo, respektive na pozici, kterou má uvedenou v pracovní smlouvě.

ICTrocenka

 

V Evropě se hovoří o povinném střídání rodičů v péči o dítě do 3 let, nedávno zazněl podobný návrh i u nás, nesetkal se ale s pozitivním ohlasem veřejnosti.

Byl pro vás článek přínosný?