Hlavní navigace

Platby debetními kartami navzdory recesi rostou

1. 2. 2010

Sdílet

Asociace Visa Europe oznámila, že objem plateb učiněných prostřednictvím debetních karet Visa u obchodníků (POS) vzrostl za finanční rok 2009 o 6,3 procenta a počet transakcí o 10 procent.

Platby uskutečněné všemi kartami Visa v roce 2009 pak vzrostly o 3,7 procent a celkový objem dosáhl výše 856 miliardy eur, přičemž počet transakcí u obchodníků vzrostl o 11,3 procenta na 7,2 miliardy. Ve špičce bylo zpracováváno 894 transakcí za vteřinu. Zahraniční platby v rámci Evropy výrazně vzrostly v posledním čtvrtletí 2009, což ukazuje, že lidé opět začali utrácet za obchodní cesty do zahraničí a zahraniční dovolené.

Růst debetních karet a elektronického obchodu

Platby debetní kartou preferovala většina zákazníků: plných 70 procent veškerého objemu finančních prostředků uhrazených kartami Visa připadá na debetní karty. V roce 2009 došlo ke značnému nárůstu elektronických transakcí: během vánočních nákupů v prosinci 2009 bylo zpracováno 127,5 milionů online transakcí, což představuje roční nárůst ve výši 37,4 procenta. Celkově tvoří elektronické transakce 20 procent všech výdajů uskutečněných kartami Visa v Evropě.

Generální ředitel asociace Visa Europe Peter Ayliffe dnes v Bruselu prohlásil: „V roce 2009 se nám podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků navzdory obtížným ekonomickým podmínkám. To je důkaz o kvalitních službách, které poskytujeme spotřebitelům, obchodníkům, bankám i podnikům v celé Evropě. Mění se nicméně způsob, jímž lidé své peníze utrácejí. Došlo k významnému posunu směrem k používání debetních karet, zejména u transakcí o nižším objemu, a k dalšímu nárůstu plateb po internetu.“

„Počet transakcí debetními kartami Visa vzrostl u obchodníků v Evropě o více než 10 procent – tyto platby představují 77 procent veškerých transakcí Visa. To dokazuje, že spotřebitelé i prodejci čím dál více vnímají debetní karty jako lepší alternativu hotovosti. Tento trend bude mít značný přínos pro celou evropskou ekonomiku, které pomůže odklonit se od neefektivních a nákladných hotovostních transakcí.

Bezkontaktní budoucnost

Objem prostředků zaplacených debetními kartami v roce 2010 dále poroste s rozšiřováním bezkontaktních a předplacených karet.

Peter Ayliffe dodává: „Stejně jako u všech produktů a novinek uváděných asociací Visa, i zde usilujeme o to, poskytnout zákazníkovi vyšší pohodlí a zvýšit rychlost, efektivitu a bezpečnost.“

„V současné době bylo v Evropě vydáno 6 milionů bezkontaktních karet, nicméně očekáváme, že do konce roku 2010 bude těchto karet 12 milionů. Bezkontaktní platby budou představovat zásadní změnu v procesu placení, podobnou, jakou byly v uplynulých deseti letech transakce elektronické. Tyto transakce se stanou seriózní alternativou k používání hotovosti pro malé, každodenní platby. Bezkontaktní platby znamenají menší fronty a větší pohodlí pro zákazníky. Pro prodejce naopak vyšší tržby.”

Zneužití a bezpečnost

Prioritou asociace Visa Europe bylo rovněž vybudování špičkového systému pro zpracování transakcí. V posledních čtyřech letech bylo do výstavby moderního evropského systému investováno přes 400 milionů EUR. Právě tento špičkový systém umožnil asociaci Visa Europe spustit systém Real Time Risk Scoring, což je nový detekční systém proti zneužití karet fungující v reálném čase a umožňující bankám zastavit podvodné transakce v jejich průběhu. Za uplynulý rok se poměr zneužití karet vůči platbám snížil o plných 15 %, zejména díky technologii čipových karet s PIN a systému Verified by Visa pro internetové transakce, které významně zvýšily bezpečnost.

Finanční výsledky

Celkové roční příjmy asociace Visa Europe činily 709 milionů eur, což je o 5 procent více než v roce 2008. Díky tomu má asociace před zdaněním přebytek 54 milionů eur, který bude ponechán v účetnictví a bude sloužit k podpoře kapitálů a financování rezerv, které se zvýšily na 503 milionů eur.

Peter Ayliffe výsledky komentuje: „Navzdory ekonomické recesi v roce 2009 se nám díky vysoké nabízené hodnotě a pokračujícím investicím do technologií podařilo udržet používání karet Visa v růstu. Pro rok 2010 má Visa Europe výborné předpoklady využít oživení ekonomiky, přičemž jako odrazový můstek poslouží investice do inovací učiněné v minulosti.“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku