Hlavní navigace

Platební morálka se v ČR za poslední dva roky zlepšila, problémových je stále 6% firem

1. 4. 2015

Sdílet

 Autor: © paffy - Fotolia.com
Platební morálka českých firem se v posledních dvou letech zlepšila, přesto selhává okolo šesti procent odběratelů. Vyplývá to z indexu platební morálky úvěrové pojišťovny Kupeg.

Pošťovna Kupeg v loňském roce zaznamenala pokles problémových pohledávek zhruba o čtvrtinu. I když se se jedná o pozitivní čísla, v porovnání s předkrizovým rokem 2007 zůstává platební morálka stále o 30 % horší.

 

„Loňský rok byl po dlouhé době z pohledu rizikovosti lepší. KUPEG v roce 2014 zaznamenal problémové pohledávky v hodnotě přibližně za tři čtvrtě miliardy korun, což je zlepšení o čtvrtinu, předloni jsme měli takových případů za jednu miliardu,“ uvádí Michal Veselý, generální ředitel společnosti Kupeg úvěrová pojišťovna.

 

„I když se situace postupně stabilizuje, podniky stále čelí zvýšeným rizikům, která souvisejí s méně silnými obchodními partnery nebo dokonce s kriminální činností,“ říká Michal Veselý a dodává: „Zhruba jeden z deseti případů selhání odběratelů vzniká jako důsledek podvodného jednání.“

 

Kupeg v loňském roce pojistil pohledávky za 197 miliard Kč, což bylo o 2 miliardy méně než v roce 2013. Exportní pohledávky činily 46 procent, pojišťovna tedy pojistila 2,6 % českého vývozu. Loňská čísla upozorňují na vyšší rizikovost odběratelů v Maroku, Jižní Americe a na Arabském poloostrově, zejména v Saúdské Arábii či Spojených Arabských emirátech. Vysokou citlivost exportérů na rizika v méně stabilních oblastech potvrzuje propad obchodu s Ukrajinou a Běloruskem, ale i se Srbskem, Bosnou či Makedonií. Výrazně vyšší aktivitu českých exportérů zaznamenal Kupeg v obchodech s Austrálií, Indií a Čínou.

Byl pro vás článek přínosný?