Hlavní navigace

Počet spokojených zaměstnanců roste

9. 11. 2015

Sdílet

Skoro polovině zaměstnanců stoupla za uplynulý rok mzda. Jde o jeden z hlavních důvodů, proč jsou dvě třetiny pracovníků v současném zaměstnání spokojeni. V ČR se ostatně kolem finančního ohodnocení v práci točí vše – od spokojenosti přes motivaci až po ochotu změnit místo.

Tyto údaje vyplývají to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který proběhl letos v srpnu mezi 1830 respondenty.

 

V současné době panuje mezi českými zaměstnanci nebývale vysoká spokojenost. 68 % respondentů průzkumu je v práci spokojených. 27 % přitom nehledá jinou práci a 41 % sleduje situaci na trhu práce jen pasivně pro případ, že by dostali lepší nabídku. Meziročně vzrostl počet spokojených zaměstnanců o 11 procentních bodů a jen každý pátý zaměstnanec je podle průzkumu v zaměstnání nespokojený.

 

Ke spokojenosti českých zaměstnanců jistě přispívá i fakt, že skoro polovině z nich (48 %) meziročně stoupla mzda. Vloni přitom dostalo přidáno jen 37 % lidí. Zároveň se snížil počet těch, kterým mzda klesla, a to z loňských 11 % na letošních 8 %. Nejen z těchto důvodů vnímají dvě třetiny Čechů svoje pracovní vyhlídky v následujících 12 měsících jako dobré. Počet pozitivně naladěných pracovníků přitom meziročně výrazně vzrostl ze 44 %, naopak o polovinu se zmenšila množina těch, kteří svoji situaci vnímají negativně (11 %).

 

Finance motivují a jsou důvodem ke změně práce

Zaměstnance přitom v práci nejvíce motivuje finanční ohodnocení (71 %), s větším odstupem následuje pracovní náplň (45 %), možnost podílet se na zajímavých projektech (33 %), pracovní kolektiv (30 %), možnost kariérního postupu (24 %), uznání nadřízeného (22%) a možnost vzdělávat se (21 %). Naopak minimum lidí motivuje možnost cestovat či uznání kolegů. Mezi nejčastějšími důvody pro odchod ze zaměstnání vede nedostatečné finanční ohodnocení (67 %), jiná zajímavá příležitost (47 %) a neuspokojivé mezilidské vztahy (45 %). Větší důležitost přikládali respondenti ještě nedostatečné možnosti profesního růstu (33 %), nekompetentnosti nadřízeného (24 %) a monotónnosti práce (18 %).

soutez_casestudy

 

A jaká jsou pro uchazeče o zaměstnání nejdůležitější kritéria při výběru nového zaměstnavatele? Nabízená mzda (91 %), pracoviště v blízkosti bydliště (55 %), flexibilní pracovní doba (46 %) a pracovní prostředí (46 %). Za nejméně důležitý pak považovali respondenti příspěvky na dopravu a bydlení.
Čeští zaměstnanci pak nejčastěji považují za vhodné změnit práci jednou za 6 a více let, druhou nejčastěji uváděnou odpovědí pak bylo jedenkrát za 5-6 let.

Byl pro vás článek přínosný?