Hlavní navigace

Před odposlechy chrání používání šifrovacích karet a telefonů

27. 1. 2012

Sdílet

V ČR je asi 200 tisíc „zajímavých“ telefonních čísel: neoficiální statistická data uvádí, že každý dvacátý telefonní přístroj je pravděpodobně odposloucháván. Novinkou je šifrovací USB disk, vyvíjí se i šifrovací tablet.

Specialista na technologie proti odposlechům a ochraně soukromí, česká společnost Probin, se spojila s francouzským lídrem v oblasti telekomunikační bezpečnosti, společností TRCOM. Na náš trh se tak dostává nejvyspělejší řešení v oblasti ochrany před odposlechy. Speciální software s názvem CryptosmartTM chrání veškerý přenos dat, volání i SMS. Software je dostupný na SD kartě pro telefony s operačním systémem Android nebo ve speciálním telefonu S:PHONE, který slouží výhradně k šifrovanému volání. Novinkou je také USB disk, se kterým je možné šifrovaně volat a přenášet data, pokud je uživatel připojen k internetu na počítači.

 

Ucho kam se podíváš...

I když o vydání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu může podle současné legislativy rozhodnout pouze soud, případy z poslední doby ukazují, že reálná praxe je zcela odlišná. Šifrovací technologie jsou tak zatím jedinou možností, jak své informace chránit před útoky zvenčí.

Software CryptosmartTM byl navržen k ochraně lokálních dat a dat, která proudí přes IT centra firem či vládních úřadů. Výrobci softwaru garantují vysokou ochranu informací při přenosu dat (e-maily, intranet), hlasové komunikaci či zasílání SMS. Toto řešení využívá ke své činnosti SD kartu a samotný šifrovací algoritmus pracuje s 256 bitovým šifrovacím klíčem. S těmito parametry se jedná jednoznačně o nejbezpečnější řešení dostupné v České republice. Šifrovací kartu lze navíc využít i pro volání přes pevnou linku.  

Kromě softwaru Cryptosmart TM je u nás nově dostupný šifrovací telefon S:PHONE. Na rozdíl od šifrovacích karet pro systém Android TM, nepoužívá S:PHONE žádný operační systém. Byl speciálně vyvinut pro šifrovanou komunikaci, přičemž systém šifrování přes SD kartu je totožný a kompatibilní jako ve výše uvedeném příkladu. S:PHONE byl původně vyvinut pro důvěrnou komunikaci na vládní úrovni – zaručuje tak velkou míru ochrany před únikem informací. Absence operačního systému totiž vylučuje možnost odchytávání informací ještě před jejich zašifrováním.

Další novinkou je šifrovací USB disk pro počítače se systémem Windows, se kterým lze bezpečně volat přes osobní počítač připojený k internetu. Ve vývoji je i šifrovací tablet pro veškerá zařízení s operačním systémem AndroidTM a inteligentní mobilní telefon, který uživateli nedovolí stáhnout nebezpečný obsah a soubory při brouzdání po internetu.

 

Šifrovací telefon bohužel nestačí

„Riziko, že je váš telefon odposloucháván, není malé. Pokud vezmeme v úvahu, že v ČR je asi 200 000 „zajímavých“ telefonních čísel, pak neoficiální statistická data uvádí, že každý dvacátý telefonní přístroj v ČR je pravděpodobně odposloucháván. Riziko odposlechu se však bohužel zcela nevylučuje ani v případě, kdy je již pro komunikaci využíváno šifrovacího telefonu či softwaru. Do hry totiž ještě vstupuje datový server, přes který veškerá data prochází,“ uvedl Jiří Schmidt, specialista na bezpečnost ve společnosti Probin.

Server (gateway) je dalším klíčovým prvkem při ochraně proti odposlechům. Toto zařízení, které propouští a rozděluje přicházející data, bývá běžně poskytováno uživatelům v pronájmu, což znamená jisté bezpečnostní riziko. Uživatel (volající) většinou vůbec neví, kde se tento server nachází a jak je k němu zabezpečen přístup cizích osob. Pro toho, kdo chce odposlouchávat něčí hovory, je tak nejjednodušší cestou „se napíchnout“ přímo na server.

„Klientům nabízíme možnost si datový server přímo u nás zakoupit, provozovat ho a mít tak proudící data skutečně pod kontrolou. Vezmeme-li v úvahu, že přes server může volat bezpečně firma až s tisíci zaměstnanci, nejsou pořizovací náklady na server příliš vysoké. V porovnání s cenou konkurenčních řešení, u kterých se cena pohybuje v rozpětí 500 tisíc až 2,5 miliónů korun, je pořizovací cena za námi dodávaného serveru desetinásobně nižší. Pro zákazníky je tak nyní gateway cenově dostupný a lze jej samostatně provozovat,“ dodal Jiří Schmidt.

 

 

 

 

 

 

ICTS24