Hlavní navigace

Překážkou v zavedení hybridního cloudu jsou předsudky, nikoliv nedůvěra v technologii

29. 3. 2011

Sdílet

Studie sponzorovaná VMware varuje: myšlení organizací, nikoliv nedostatečná důvěra v technologii představuje v Evropě největší překážku pro zavedení hybridního cloudu.

Překážkou pro přijetí veřejných cloudů je myšlení IT oddělení, nikoliv nedostatečná důvěra v technologii. Odhalila to studie IDC sponzorovaná společností VMware, která působí v oblasti virtualizačních řešení a cloudové infrastruktury. Podle studie s názvem „Jak urychlit úspěch hybridního cloudu: změňte myšlení o IT“ slibuje následujících 24 měsíců obrat v  přijímání hybridního cloudu napříč Evropou. Jedna ze tří společností jej totiž vnímá jako podstatnou součást své IT strategie pro tento rok. Náklady na služby veřejného cloudu by v regionu Evropy, Afriky a Středního východu (EMEA) měly podle IDC v roce 2014 dosáhnout 18,8 miliardy dolarů.

Studie ale varuje, že přechod na cloud computing jako na skutečný alternativní model současného IT bude možný až ve chvíli, kdy dojde k překonání technologických a vnitřních bariér firem. Většina technologických pochybností, které se týkaly privátního cloudu, byla již odstraněna a pouze malá část firem vnímá bezpečnost, výkon a dostupnost – hlavní požadavky při přechodu na veřejný cloud – jako podstatnou obavu, která by je držela zpět. Místo toho jsou to sporné otázky v rámci organizace, které přechod brzdí.

 

Bariér ubývá, ale ne v myslích

Studie upozorňuje právě na tyto interní překážky, které se pohybují od psychologických bariér spočívajících v pocitu, že data a aplikace jsou fyzicky umístěny „někde jinde“, nejasných rolí mezi správci infrastruktury a aplikací, které vedou k případnému odporu uvnitř IT oddělení, až po nátlak, kterému musí čelit vedoucí IT oddělení i jeho zaměstnanci, když mají zajistit, aby jejich IT služby byly stejně tak efektivní a nákladově výhodné jako ty, které jsou nabízeny externími poskytovateli služeb.

„Technologických bariér u cloudu, kde IT může být doručeno jako služba, skutečně ubývá, ale to je teprve první krok na cestě ke cloudu ve většině firem,“ říká Frederik Sjostedt, ředitel pro produkty a řešení, EMEA, VMware. „VMware hybridní cloud prosazuje pro jeho pružnost a ekonomickou výhodnost při splnění firemních požadavků na bezpečnost, kontrolu a požadovaný stupeň servisu. Víme ale také, že je třeba organizacím pomoci změnit celkové uvažování o jejich IT, aby změnily způsob, jakým jej zapojují do své činnosti. Změna celé této kultury je stejně důležitá jako samotné zavedení nové technologie.

 

Z kterého cloudu už zaprší?

Studie, která je dostupná na stránkách VMware (www.vmware.com/files/uk/pdf/IDCWP32S-web.pdf), se zabývá překážkami, kterým čelí IT oddělení a jeho vedení a poskytuje mu v krocích praktické rady, které by měly firmy přijmout, pokud se rozhodnout rozšířit svou virtualizační strategii a začnou se připravovat na prostředí hybridního cloudu. Tyto kroky zahrnují náhled na celou IT infrastrukturu, aby se zjistilo, s jakými výhodami a případnými komplikacemi se technologie může v organizaci setkat, dále zahrnují vhodné načasování veškerých aktivit, pečlivou přípravu, udržení správy firemních služeb a rozvoj rolí zaměstnanců IT oddělení.

„Jak bude blížící se cloud jako způsob řešení IT nabírat v Evropě na síle, bude stále více třeba, aby vedoucí IT výrazně přehodnotili vnímání IT v rámci svého oddělení a vzali v úvahu změny, které toto přinese jejich roli a také schopnosti, které budou potřeba,“ říká Chris Ingle, viceprezident pro výzkum a poradenství, SIS Group, IDC. „Dobrou zprávou je, že pro vedoucí IT jsou zde velice jednoduché a praktické kroky, díky kterým se mohou ujistit, že jejich cesta ke cloudu je tak snadná a efektivní, jak jen může být.

 

Zdroj: VMware

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?