Hlavní navigace

Řada českých exportérů nevyužíva novou dohodu o volném obchodu mezi EU a Japonskem

20. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Sofia Terzoni, Pixabay
Významnou část cel odstranila či snížila nová dohoda mezi Evropskou unií a Japonskem o volném obchodu, která začala platit letos v únoru. Přestože dohoda přináší exportérům roční úspory na clu až ve výši 2,4 miliardy korun, dvě třetiny firem neumí nebo nedokážou tyto výhody využít.

Vyplývá to z údajů společnosti Gerlach, která je v Česku největší neutrální poskytovatel celních služeb exportérům a dovozcům. Firmy loni vyvezly z Česka do Japonska zboží za 19,7 miliardy korun, objem dovozu se vyšplhal na 69 miliard korun.

 

Tahouni českého exportu míří do Japonska

 

„Musím upozornit, že většina firem i nadále platí clo v plné výši, ačkoli mohou získat nulovou nebo sníženou celní sazbu. Je to hrozná škoda, protože zboží zatěžují zbytečnými vstupními náklady, namísto aby zvyšovaly jeho konkurenceschopnost na trhu. Firmy mohou dohodu využít v rámci své cenové politiky buď ke snížení prodejní ceny o ušetřené clo, nebo při zachování prodejní ceny zvýšit svou marži. Opravdu velkým benefitem je, že od letošního února je možné zpětně získat již uhrazené clo, a to ve lhůtě tří let od realizace obchodu,“ informuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.

 

Strojaři z Česka očekávají růst exportu o 40 %

 

Vývozce brousících strojů, společnost RWT z Rychnova nad Kněžnou, dohodu o bezcelním obchodu naopak vítá. „Od podepsané dohody si slibujeme navýšení vývozu našich strojů do Japonska. Jen v letošním roce přepokládáme nárůst prodejů o 40 procent. Další významnou podporu představují technologie a komponenty od Schneider Electric, které nám zvyšují konkurenceschopnost na japonském trhu. Největší zájem o naše stroje je v leteckém, automobilovém průmyslu nebo nábytkářství, tedy v odvětvích, které tvoří nemalou část japonské ekonomiky,“ říká šéf společnosti RWT Petr Rojek.


Firmy mohou žádat o vrácení již dříve zaplaceného cla
Přední poskytovatel celních služeb, společnost Gerlach, dodává, že zatím pouhá třetina firem začala využívat nových výhod a obchodovat podle nových pravidel. „Například u hydraulických motorů již platí nulové clo a u mnoha dalších položek jsou celní sazby snížené. Je ale nutné připomenout, že mezinárodní obchod mezi Českem a Japonskem stále podléhá celnímu odbavení. O nulové či snížené clo lze požádat pouze po splnění předepsaných podmínek. Je zapotřebí doložit, že zboží splňuje podmínky pro přiznání tzv. preferenčního zacházení. A s tím firmám dokážeme prostřednictvím našich specialistů účinně pomoci,“ říká Luděk Procházka, šéf odborník na celní problematiku.


Příležitosti českých exportérů v Japonsku

 

Podle údajů společnosti Gerlach jsou největšími tahouny českého exportu strojírenství, optický a elektrotechnický průmysl. Výrobky z těchto segmentů patří mezi dvacítku nejčastěji vyvážených položek. Dohoda podpoří například vývoz průmyslových strojů, mechanických přístrojů nebo kotlů. „Největší sektorový nárůst exportu očekávám v textilním průmyslu, který může vyskočit až o 65 procent. Mezi úspěšné patří dále firmy z kovodělného a chemického průmyslu. Jejich artikl tvoří čtvrtinu českých exportů do Japonska,“ uzavírá Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, odborník na clo a mezinárodní obchod.

podcast

 

Zdroj: Gerlach

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku