Hlavní navigace

Riziko možných finančních podvodů v Rusku umožňuje identifikovat Due Diligence Index

19. 7. 2011

Sdílet

 Autor: © Julia Shepeleva - Fotolia.com
Dun & Bradstreet ve spolupráci ruskou agenturou Interfax vyvinula unikátní scoringový model – Due Diligence Index Ruska, který pomáhá odhalovat tzv. „shell“ nebo „single-transaction“ společnosti založené za účelem možného finančního podvodu.

Due Diligence Index tak pomáhá prověřovat ruské podnikatelské subjekty a poskytuje vysokou míru jistoty, zda sledovaný potenciální obchodní partner je spolehlivý a skutečně existuje.

„Jedná se o zcela nový typ scoringového modelu šitý na míru nepřehledným podnikatelským podmínkám na ruském trhu,“ vysvětluje ředitelka Dun & Bradstreet (D&B) pro Česko a Slovensko Alena Seoud. „Cílem Due Diligence Indexu je usnadnit firmám nalézt spolehlivé obchodní partnery v Rusku,“ dodala Alena Seoud s tím, že se vzrůstající silou nových ekonomik budou scoringové modely šité na míru celosvětově pomáhat k rozvoji mezinárodního obchodu. 

V rámci Due Diligence Indexu poradenská společnost Dun & Bradstreet hodnotila téměř 6 milionů ruských podnikatelských subjektů, přičemž u 50 % z nich považuje riziko při obchodních transakcích za vysoké nebo nejvyšší, zatímco nízké a mírné riziko pouze u 13 % firem.

 

Rozložení ruské podnikatelské základny podle Due Diligence Indexu 

Hodnocení rizika

Počet firem ze sledovaného vzorku*

Doporučení

nízké riziko

8,79%

              Uskutečnit obchodní transakci

mírné riziko

4,62%

              Uskutečnit obchodní transakci

střední riziko

36,55%

              Uskutečnit obchodní transakci, ale pečlivě ji  monitorovat

vysoké riziko

24,72%

              Využít vhodné pojištění

nejvyšší riziko

25,32%

              Varování, vysoká opatrnost

* hodnoceno bylo téměř 6 milionů ruských firem

Zdroj: Dun & Bradstreet

 

 

Scoringový model je založen na odborných znalostech místního ruského trhu v oblasti regulace i obchodních postupů. Při jeho vývoji tým D&B a Interfaxu navíc úzce spolupracoval s ruskými orgány státní správy a předními akademickými institucemi. D&B svým profesionálním přístupem a racionálně řízenými procesy na lokálních trzích s cílem naplňování potřeb jak lokálních, tak i nadnárodních organizací, potvrzuje své postavení světové jedničky v poskytování informací pro řízení kreditních rizik. 

Aktuální rating pro Rusko Dun & Bradstreet stanovila na úrovni DB5d, na stupni vysokého rizika návratnosti investice. Na stejné kategorii rizika je například hodnoceno Řecko, Egypt, Keňa, Vietnam, Island nebo Ukrajina. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 134 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

 

 

 

Zdroj: Dun & Bradstreet

soutez_casestudy

 

Foto: © Julia Shepeleva - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?