Hlavní navigace

Roste poptávka po nebankovních úvěrech

25. 11. 2010

Sdílet

O situaci na leasingovém trhu hovoříme s Jaroslavem Jaroměřským, předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti UniCredit Leasing.

Jaký vývoj nebankovního trhu odhadujete pro příští rok? 

To je velmi těžká otázka. Nebankovní trh po prvním pololetí podle oficiálních statistik České leasingové a finanční asociace v porovnání s předchozím stále klesal. V současné době můžeme vidět mírné oživení na trhu financování automobilů a nákladních vozidel, chybí stále poptávka firem po větších strojích a technologiích, což se ale může změnit. My v současné době pracujeme na rozšíření naší nabídky zejména vůči zemědělcům a provozovatelům nákladní dopravy. Uvidíme také, jak na některé legislativní změny zareaguje trh. Pokud se podívám na vývoj trhu a první makroekonomické předpoklady na rok 2011, jsem pro následující rok mírným optimistou.

 

Jaroslav JaroměřskýZmínil jste legislativu. Jaké budou mít důsledky na tento trh právní změny ve spotřebitelském financování? 

Změna zákona o spotřebitelském úvěru začne platit k prvnímu lednu 2011. Řekl bych, že změna zákona významně posiluje práva na ochranu spotřebitelů. Jedná se poměrně o rozsáhlé úpravy zákona, mezi zásadní patří větší právo spotřebitele na informace a transparentnost včetně tzv. informační povinnosti vůči klientovi před uzavřením smlouvy včetně uvedení RPSN a jiných povinných údajů.

Velkou novinkou je i právo spotřebitele na odstoupení od smlouvy bez udání důvodů do čtrnácti kalendářních dnů od uzavření smlouvy, ale i možnost ukončení smlouvy v jejím průběhu. Před námi je nyní docela hodně práce s implementací zákona. Jaký bude však dopad zákona, to teprve ukáže praxe.

 

Který sektor považujete za nejperspektivnější a jak jej plánujete podpořit? 

FIN24

My jsme nejuniversálnější leasingovou společností na trhu. V tom je naše síla, že díky širokému komoditnímu zaměření se lépe vyrovnáváme s výkyvy trhu. Zaměřujeme se hodně na značkové financování vozů, naše portfolio tvoří již čtrnáct značek, což je unikát na trhu. Tyto řady plánujeme rozšířit o další značky. Důležité je také financování dopravní techniky, strojů a technologií – zde jsme například uvedli na trh od 1. října nový produkt pro financování zemědělců. Významnou roli u nás hraje také financování nemovitostí a poslední době financování fotovoltaických elektráren. Velký důraz klademe a budeme klást na pojištění, neboť jako jedna z mála společností poskytujeme pojištění přímo prostřednictvím naší dceřiné společnosti UniCredit pojišťovací makléřská spol., která spolupracuje s celou řadou renomovaných pojistitelů na našem trhu. I v oblasti pojištění připravujeme další novinky. Takže se mají naši klienti pro nastávající období skutečně na co těšit.

 

Byl pro vás článek přínosný?