Hlavní navigace

Satanské verše: bude Excel namísto ERP řídit výrobu?

12. 8. 2011

Sdílet

Výsledky rozsáhlého průzkumu, který ve výrobních podnicích realizovala společnost IFS ve spolupráci s nezávislou agenturou Mint Jutras, ukázaly vysoký význam uživatelského komfortu podnikových informačních systémů.

Software, který běžně používáme v osobním životě, je den ode dne atraktivnější a intuitivnější. Avšak většina podnikového softwaru, například plánování podnikových zdrojů (ERP), je v tomto ohledu značně zaostalá. To je důvod, proč řada dotázaných výrobních ředitelů ve studii IFS uvedla, že budou raději používat Microsoft Excel či podobné jiné systémy – nebo že dokonce raději změní práci – než aby používali podnikový software.

Podle studie, které se zúčastnilo více než 280 výrobních ředitelů, 75 % dotázaných ve věku 35 let a méně používá tabulkový procesor jako Microsoft Excel místo podnikového informačního systému typu ERP, CRM (řízení vztahu se zákazníky) či SCM (řízení dodavatelského řetězce), protože považují tyto podnikové aplikace za příliš těžkopádné nebo složité. 58 % respondentů ve věku 36 až 45 uvedlo, že by raději používali běžný tabulkový procesor místo jejich podnikových aplikací.

 

Dokonce hlasují nohama...

Dotázaní se také shodli na tom, že by své stávající podnikové systémy raději nahradili řadou levných webových aplikací, přičemž řada z nich je dnes k dispozici zcela zdarma. Nejčastěji zmiňovali Google Docs, webovou službu, která zdarma nabízí textový editor, tabulkový procesor, prezentace, formuláře a úložiště od společnosti Google. Google Docs mohou představovat alternativu k podnikovému systému pro správu dokumentů nebo způsob, jak kompenzovat nedostatky, které při práci s dokumenty vykazuje prostředí ERP nebo jiné aplikace.  

Největším překvapením však bylo, že více než 65 % dotázaných ve věku 35 let a méně uvedlo, že dokonce přemýšleli o změně práce kvůli negativní zkušenosti s používáním svého podnikového softwaru.

„Zaměstnavatelé sice investují do krásných kanceláří a dalších zaměstnaneckých výhod, které mají přilákat a udržet mladé talenty, tato studie však jasně dokazuje, že výrazný vliv na kvalitu profesního života má právě podnikový informační systém, s nímž zaměstnanci běžně pracují každý den,“ prohlásil Rick Veague, technologický ředitel společnosti IFS. „Nejen z tohoto důvodu považuje společnost IFS jednoduchost a snadné používání za zásadní vlastnost ERP systému. Jde nejen o komfort uživatelů, ale také o to, že pokud zaměstnanci pracují mimo ERP systém, dochází ke snížení přehlednosti práce s informacemi, k růstu rizik a především ke snížení hodnoty investic, které zaměstnavatelé vložili do podnikového softwaru.“

 

Z hlediska obchodu a supportu...

Ze studie jednoznačně vyplývá, že pro výrobní společnosti přináší optimalizované a dobře použitelné podnikové řešení řadu výhod. Zákazníci se nechtějí potýkat s obrovskou složitostí a chybějící provázaností jednotlivých aplikací. „Komplexnost ERP řešení, integrace dalších komponent, jako je např. projektové řízení, jednoduché a intuitivní ovládání, uživatelsky příjemné a snadné vyhledávání, jako například na Googlu a vysoká flexibilita, to jsou základní požadavky respondentů na kvalitní podnikový software. Díky dlouhodobé spolupráci našich vývojářů s uživateli odpovídají IFS Aplikace požadovaným nárokům na moderní systém, který je dnes již nezbytným nástrojem pro růst podnikové efektivity,“ dodává Pavel Bláhovec, ředitel obchodu a supportu IFS Czech.

 

Zdroj: IFS, Mint Jutras

 

Foto: © fotoexodo - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?