Hlavní navigace

V controllingu zavádíme Activity Based Conting

14. 1. 2011

Sdílet

„Zvýšilo se množství zpracovávaných dat a prováděných analýz,“ říká Rostislav Nevole, plant controller a prokurista ve společnosti Eaton Corporation.

Ovlivnila současná hospodářská situace pohled na controlling a jeho úlohu respektive význam u vás ve firmě? 

Zcela určitě, controlling hraje nyní významnější roli v oblasti poskytování dat a informací vedení společnosti a stává se důležitým partnerem v oblasti operativního i strategického řízení společnosti. Úloha controllingu se změnila ze zpracovatele finančních dat a reportů na poradce a partnera vedení společnosti.

 

Rostislav NevoleCo v současné době nedá finančním ředitelům respektive controllerům nejvíce spát? 

Je to ještě stále pokračující tlak na efektivitu firemních procesů, produktivitu výrobního procesu a optimalizaci nákladové struktury společnosti. Současně pak i řízení pracovního kapitálu a cash-flow. Vedle těchto „rutinních“ činností jde o implementaci nových strategií spojenou s restrukturalizací podniku a zajištění potřebných, zejména investičních zdrojů k jejich realizaci.

 

Promítla se náročnost doby také do výběru používaných manažerských a controllingových nástrojů a jak? 

Určitě se navýšilo množství zpracovávaných dat a prováděných analýz, které více než v minulosti řeší ziskovost jednotlivých produktových řad, ale i nákladovost podpůrných procesů. Z nových controllingových nástrojů je to pak zavádění Activity Based Contingu.

 

 

Ing. Rostislav Nevole, MBA, vystudoval Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, obor Podniková ekonomika a management. V roce 2002 získal titul MBA na Shefield-Hallam University v Británii a v roce 2008 certifikaci IES jako Certified International Controller. Působil jako obchodní ředitel ve společnosti Select, s. r. o. a poté jako úvěrový manažer a Order to Cash Manager ve společnosti Air Products and Chemical Incorporated. Dále byl finančním manažerem a členem vedení společnosti Magna International – Magna Seating. V současnosti vykonává pozici plant controllera a prokuristy ve společnosti Eaton Corporation.

soutez_casestudy

 

Zdroj: Česká asociace pro finanční řízení a Finanční řízení a controlling v praxi

Byl pro vás článek přínosný?