Hlavní navigace

Jan Brožík, Executive Finance Director, ČEZ: Umět se okamžitě rozhodnout a dokázat svůj postoj odůvodněně změnit

26. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © TebNad - Fotolia.com
ČEZ je jednou z mála energetických firem, která drží rating od S&P na úrovni A-,“ říká ředitel úseku financování ve společnosti ČEZ Jan Brožík.

 

 

Jan Brožík Můžete nám představit svou kariérní cestu na váš současný post? 

Většinu svých pracovních zkušeností jsem načerpal v bankovnictví, ČEZ je můj jediný korporátní zaměstnavatel. Svou kariéru jsem začal v roce 1993 v tehdejší Živnostenské bance, kde jsem se z pozice obchodníka na peněžním trhu postupně během tří let vypracoval do role treasurera. Odtamtud jsem si na necelý rok odskočil do ABN Amro, kde jsem vedl lokální tým obchodování na kapitálových trzích. V roce 1997 jsem se stal treasurerem v investiční bance Patria Finance, kde jsem se následně zhruba v roce 2000 přesunul do části firmy, která se věnovala fúzím a akvizicím. Tam jsem dostal příležitost se podílet například na privatizaci České spořitelny nebo Becherovky, ale také jsem pracoval na několika poradenských mandátech v oblasti energetiky. Když jsem pak byl v roce 2005 osloven, abych se ujal role Investor Relations ve Skupině ČEZ, dlouho jsem neváhal, protože bylo zřejmé, že sektor energetiky v našem regionu čekají velké věci. Od roku 2007, tedy téměř od začátku finanční krize, jsem ve skupině ČEZ zodpovědný za financování a obchodování na finančních trzích.

 

K tomu být úspěšný nejsou třeba jen výborné odborné znalosti a schopnosti. Které vaše osobní vlastnosti vám nejvíce pomohly k úspěchu? 

Moje zkušenosti z obchodování na finančních trzích mě naučily se na svět dívat extrémně pragmatickýma očima, rychle sbírat informace, vybrat z nich ty podstatné, okamžitě se rozhodnout a v případě odůvodněné potřeby rozhodnutí měnit. To poslední považuji asi za nejdůležitější: pragmatická revize předchozího rozhodnutí, které už neodpovídá nové skutečnosti, vede ke změně, jež musí být ale racionální, tj. generovat větší zisky nebo menší ztráty. Jde o zkušenost, kterou si mimo sféru obchodování na finančních trzích nelze dostatečně živě prožít. Kolegové ze společnosti Patria Finance mě při jednání o akvizicích naučili, jak je důležité naslouchat protistraně, ale i umět vysvětlit či prezentovat komplikovaná témata. Navíc si myslím, že obecně jsem schopen vyvinout nadstandardní úsilí k dosažení racionálních cílů a pak jich skutečně dosáhnout.

 

Být top manažerem ve skupině ČEZ jistě vyžaduje mít jasně definované pracovní a firemní vize. Jaké vize a plány máte vy ve své práci? A které jsou vize a plány společnosti ČEZ? 

Myslím, že finanční krize nás v oblasti financování naučila soustředit se na jádro věci, pracovat efektivně a profesionálně a dodávat výsledky, které jsou rozumně očekávatelné. Řekl bych, že v obecné rovině jde i o vize skupiny ČEZ. Téma konkrétnějších plánů v energetice je za současného stavu energetického trhu ve střední a východní Evropě tématem na samostatný seminář, který koneckonců v energetických firmách běží v reálném čase již několik let a zdá se, že nemá konce. ČEZ se v současné době soustřeďuje na domácí trh, konsoliduje své pozice v zahraničí a jedná na mnoha frontách o možném dokončení jaderné elektrárny Temelín. Všechny plány jsou nicméně v pohybu, stejně jako energetický trh. 

 

Inspiraci a vize pro svou práci mohou nejen finanční ředitelé načerpat na konferenci CFO VISION. Vy tam vystoupíte v rámci diskusního panelu „Zkušenosti CFO s mixem financování“. Můžete nám naznačit, o jaké zkušenosti se s účastníky konference budete chtít podělit? 

Finanční krize začala na finančních trzích do té doby nevídaným poklesem likvidity. Prakticky přes noc se některé tradiční zdroje financování, zejména bankovní úvěry, staly nedostupnými. Skupina ČEZ v té době navíc rozjížděla ohromný investiční program, jehož cílem bylo obnovit celé portfolio hnědouhelných elektráren v ČR. Tyto investice musely být do značné míry financované z externích zdrojů. Museli jsme tedy připravit program financování, který zajistí financování projektů v celkové hodnotě 100 miliard Kč a bude zároveň flexibilní a dlouhodobě udržitelný. Skupina ČEZ se v současnosti nachází na konci tohoto investičního programu a zatím je jednou z mála energetických firem, která si udržela rating od S&P na úrovni A-. Rád bych se podělil o poučení z chyb, které jsme na cestě učinili, stejně jako o pozitivní zkušenosti, které nám dosud v této nelehké situaci pomáhají obstát.

 

Zúčastníte se konference CFO VISION také jako divák? Na která témata či osobnosti, které se na konferenci objeví, se nejvíce těšíte?

Doufám, že mi pracovní vytížení umožní se zúčastnit seance o vzestupech a pádech koruny české, o čemž budou hovořit extrémně fundovaní řečníci. Rád bych se také zúčastnil CEO panelu, protože se ukazuje, že CFO v době krize hrají v tandemu s CEO větší roli a tento fenomén stojí za prozkoumání i z mého pohledu, tj. z druhé strany.

Byl pro vás článek přínosný?