Hlavní navigace

Konjunkturní průzkum: Věří si jen podnikatelé ve službách a obchodě. Lidé ne

24. 6. 2011

Sdílet

Komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 24. června.

Podnikatelé v červnu v konjunkturálním průzkumu ČSÚ uvedli, že proti květnu je jejich důvěra v ekonomiku nepatrně vyšší. Lidé se však nadále obávají zhoršení své vlastní finanční situace a vývoj v ekonomice vidí pro příštích dvanáct měsíců ještě hůř než před měsícem. Tyto dva protichůdné vlivy ovlinily fakt, že důvěra v českou ekonomiku zůstala v červnu v úhrnu stejná jako v květnu. Kdyby spotřebitelé měli vyšší váhu v celkovém indikátoru důvěry a ne pouze pětinovou, byl by celkový výsledek horší. A jak to vidí odvětví?

 

Drahomíra DubskáDůvěra v průmyslu mírně nižší 

Průmysl drží zahraniční poptávka. Firmy v tomto odvětví ji hodnotily stejně příznivě jako v květnu. Svým domácím odběratelům však věří méně, neboť náhled na celkovou poptávku se snížil. Objednávky ze zahraničí představují pro exportéry zřejmě stále jistotu, přestože květnový index nákupních manažerů Evropské unie již ukázal výraznou redukci předchozí expanze (především v hutích, chemii, elektronice a také v automobilovém průmyslu).

V evropském měřítku jsou nové zakázky dosud relativně silné u výrob směrovaných na investice. Ale pokud bychom neuvažovali objednávky na výrobu lodí a zařízení pro železnice či letecký průmysl, jejichž hodnota bývá značně volatilní a má jen omezený okamžitý dopad na produkci, pak hodnota nových zakázek v průmyslu členských zemí EU poklesla (podle zatím naposled zveřejněných dat Eurostatu za měsíc duben). Co se dlouhodobého srovnání týká, byly nové průmyslové zakázky v ČR podle sezónně očištěných dat dokonce o víc než třetinu vyšší než v „silném“ roce 2005, přičemž v unii pouze o 13 % (v eurozóně jen o 11,8 %). Firmy v českém průmyslu sice stále čekají, jak ukázal konjunkturální průzkum, pro příští tři měsíce zlepšení své výrobní činnosti, ale v nabírání pracovníků žádný velký optimismus nenavozují. Pro příští půlrok čeká průmysl již horší ekonomickou situaci, což v úhrnu dále snížilo důvěru v tomto odvětví. Riskantní bude z pohledu budoucí zahraniční poptávky především pokles nových zakázek na automobily a jejich díly (už v květnu došlo v EU snížení indexu nákupních manažerů o výrazných 6,7 bodu).  

 

Služby si věří… 

Zatímco pokles důvěry v průmyslu lze zčásti zdůvodnit tím, že „klesá z velké výšky“ mírně a setrvale od letošního února, optimismus ve službách během téhož období je možné vysvětlit tím, že „stoupá z předchozích hloubek“. Podnikatelé ve službách totiž nejenže čekají lepší ekonomickou situaci pro letní měsíce, ale předpokládají ji až do konce roku, přestože nynější červnovou poptávku po svých službách vidí hůř než v květnu. Stavební firmy na tom byly v tomto směru podobně, také ony podle červnového hodnocení poptávky viděly její předchozí špatnou úroveň aktuálně ještě černěji. Jak jinak, důvěra stavebních firem dále klesla do temných hloubek, ale po celý letošní rok jasný trend nevysílá (neklesá stále hlouběji, ani neožívá v záporném teritoriu).

 

Sází obchod na nákupy před zvýšením daní? 

Podnikatelé v obchodě mohou zakládat svůj poměrně výrazný meziměsíční růst důvěry na představě, že budoucí zdražení v důsledku vyšší sazeb posílí jejich tržby. Také však může jít o pokračování nejistot v tomto odvětví, protože od počátku letošního roku se vždy střídají měsíce, kdy důvěra v obchodě stoupne, aby následující měsíc opět poklesla. Ani zde tedy není ani náznak trendu. Čekat, že tržby obchodníků ožijí, protože spotřebitelé budou po zbytek roku více nakupovat, aby si pořídili věci a služby ještě před odsouhlaseným růstem DPH od příštího roku, je spíše nepravděpodobné vzhledem k pesimismu domácností ohledně budoucnosti. Očekávají, že nebude práce a také mírně posílily úmysl odkládat peníze. Na ještě horší časy.

  

Více na:  http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ckpr062411.doc

Byl pro vás článek přínosný?